opp
20. Maj 2024 13:22
 
· skipper dnia 07-10-2013 Kategoria: Medycyna ·
Nobel z medycyny i fizjologii, czyli jak odżywia się komórka?

Poznaliśmy pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla, z dziedziny medycyny i fizjologii. Tę najbardziej prestiżową w świecie nauki dostali trzej badacze - James E. Rothman z Yale University, Randy W. Schekman z University of Califirnia w Berkeley oraz Thomas C. Sudhof ze Stanford University za badania nad mechanizmem regulującym tak zwany ruch pęcherzykowy, główny system transportowy w naszych komórkach.

Brzmi niezbyt frapująco? Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka to wiedza tylko dla wtajemniczonych, ale odkrycie uhonorowane tegorocznym Noblem ma ogromny wpływ na życie każdego z nas. To, jak komórki organizuja transport molekuł ze swojego wnętrza i jak pobierają potrzebne im cząsteczki z zewnątrz, jest podstawą wszystkich procesów życiowych zachodzących w naszych organizmach, jak choćby produkcji i uwalniania insuliny czy przekazywania sobie informacji za pomocą neurotransmiterów. Te wszystkie cząteczki krążą w komórce w maleńkich pakietach, zwanych pęcherzykami.

Każdy z trzech laureatów Nagrody Nobla odkrył inny kluczowy mechanizm zawiadujący tworzeniem się i rozprzestrzenianiem pęcherzyków z cennymi molekułami w komórce. Randy Schekman odkrył zestaw genów, które są potrzebne do zorganizowania tego pęcherzykowego systemu transportowego, James Rothman wskazał, które proteiny pozwalają pęcherzykom wnikać do wnętrza komórek, a dzieło Thomasa Sudhofa to opisanie, w jaki sposób pęcherzyki trafiają precyzyjnie do miejsca swojego przeznaczenia.

Jak uważają naukowcy, zaburzenia w tym pęcherzykowym systemie transportowym komórek odpowiada za choroby neurodegeneracyjne (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona), cukrzycę czy choroby autoimmunologiczne. Znając dokładnie ten mechanizm, będziemy mogli skuteczniej zapobiegał tym chorobom i leczyć je - uważają odkrywcy. I jak się dziś okazało, uczeni z Instytutu Karolinska, przyznający Nagrodę Nobla w dziedzinie Medycyny i Fizjologii, są tego samego zdania.
Źródło: nauka.newsweek.pl

 
 
Copyright © by Fundacja Samarytanin
 
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.